Plugins - The Events Calendar - Stable (latest release) - en to ar translation catalogue (749 entries)

en:  and
ar: و

en:  ask the site administrator to set a different Events URL slug.
ar: اطلب من مسؤول الموقع تعيين ارتباط ثابت لعنوان URL مختلف للأحداث.

en: %1$d new event category was created. | %1$d new event categories were created.
ar[0]: تم اضافة %1$d فئة
ar[1]: تم اضافة فئة %1$d
ar[2]: تم اضافة فئتان %1$d
ar[3]: تم اضافة %1$d فئات
ar[4]: تم اضافة %1$d فئة
ar[5]: تم اضافة %1$d فئة

en: %1$s or %2$s
ar: %1$s أو %2$s

en: %d%% complete
ar: %d%% مكتمل

en: %s Categories
ar: %s الفئات

en: %s Cost
ar: %s التكلفة

[ctx: %s Events plural label]
en: All %s
ar: كل %s

en: %s Information
ar: معلومات %s

en: %s Name Already Exists
ar: %s الاسم موجود مسبقاً

en: %s Name already exists
ar: %s الاسم موجود مسبقاً

en: %s Name can not be empty
ar: %s الاسم لايمكن أن يكون فارغ

en: %s Name:
ar: %s الاسم:

en: %s Website
ar: %s الموقع الالكتروني

en: %s must be a positive number or percent.
ar: %s يجب أن يكون رقم موجب أو نسبة مئوية.

en: %s published.
ar: تمّ نشر %s.

en: %s saved.
ar: تمّ حفظ %s.

en: %s submitted.
ar: تم إرسال %s.

en: %s updated.
ar: تم تحديث %s.

en: &Aring;land Islands
ar: جزر أولاند

en: + Google Map
ar: + خرائط جوجل

en: A problem stopped the time zone update process from completing. Please refresh and try again.
ar: حدثت مشكلة تسبّبت في إيقاف اكتمال عملية تحديث المنطقة الزمنية. الرجاء التحديث والمحاولة مرة أخرى.

en: Activate %s
ar: تفعيل %s

en: Activate Plugin
ar: تفعيل الإضافة

en: Active
ar: فعّال

en: Active Users:
ar: المستخدمين النشطين:

en: Add %s
ar: إضافة %s

en: Add New
ar: اضافة جديد

en: Add New %s
ar: إضافة جديد %s

en: Add another %s
ar: إضافة آخر %s

en: Add more sources
ar: إضافة مصادر اخرى

en: Add to Google Calendar
ar: إضافة إلى تقويم Google

en: Address:
ar: العنوان:

en: Adjust Label
ar: ضبط التسمية

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Alabama
ar: ألاباما

en: Alaska
ar: ألاسكا

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Algeria
ar: الجزائر

en: All Day
ar: كل اليوم

en: All Day Event
ar: حدث مستمر طوال اليوم

en: All Solutions
ar: جميع الحلول

en: All items on this page were selected.
ar: جميع العناصر في هذه الصفحة محددة.

en: Already Installed
ar: مُثبت مسبقاً

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Andorra
ar: أندورا

en: Angola
ar: أنغولا

en: Anguilla
ar: أنغويلا

en: Antarctica
ar: المنطقة القطبية الجنوبية

en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيغوا وبربودا

en: Apply
ar: تطبيق

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Arizona
ar: أريزونا

en: Arkansas
ar: أركنساس

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Aruba
ar: أروبا

en: Ask the site administrator to edit the %s slug
ar: اطلب من مسؤول الموقع تحرير الرابط الثابت %s

en: Australia
ar: أستراليا

en: Austria
ar: النمسا

en: Automatically import your events
ar: استيراد الأحداث تلقائيًا

en: Available %s
ar: متوفر %s

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Bahamas
ar: جزر البهاما

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bangladesh
ar: بنغلاديش

en: Barbados
ar: بربادوس

en: Beautiful display options for your favorite photos.
ar: خيارات عرض جميلة لصورك المفضلة.

en: Belarus
ar: روسيا البيضاء

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belize
ar: بليز

en: Benin
ar: بنين

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Botswana
ar: بوتسوانا

en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفيت

en: Brazil
ar: البرازيل

en: British Indian Ocean Territory
ar: إقليم المحيط الهندي البريطاني

en: Brunei Darussalam
ar: بروناي دار السلام

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burundi
ar: بوروندي

en: CSV File Formatting and Examples
ar: ملف CSV الامتدادت والامثلة

en: Calendar
ar: تقويم

en: California
ar: كاليفورنيا

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Canada
ar: كندا

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cancelation in progress
ar: الإلغاء قيد التقدم

en: Cape Verde
ar: الرأس الأخضر

en: Category
ar: التصنيف

en: Category:
ar: الفئة:

en: Cayman Islands
ar: جزر كايمان

en: Central African Republic
ar: جمهورية أفريقيا الوسطى

en: Chad
ar: تشاد

en: Check for updates
ar: تحقق من وجود تحديثات

en: Check our Knowledgebase
ar: تحقق من قاعدة المعرفة الخاصة بنا

en: Check to enable maps for events and venues.
ar: تفعيل خرائط الأحداث والأماكن.

en: Check your license key
ar: تأكد من رقم الترخيص

en: Chile
ar: تشيلي

en: China
ar: الصين

en: Choose File
ar: اختيار ملف

en: Choose File:
ar: اختر ملف:

en: Christmas Island
ar: جزيرة الكريسماس

en: City:
ar: المدينة:

en: Clear
ar: تفريغ

en: Clear Selection.
ar: إلغاء التحديد.

en: Click here
ar: انقر هنا

en: Cocos (Keeling) Islands
ar: جزر كوكوس (كيلينغ)

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Colorado
ar: كولورادو

en: Community Events
ar: أحداث المجتمع

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Completed!
ar: اكتمل!

en: Congo
ar: الكونغو

en: Congo, Democratic Republic of the
ar: جمهورية الكونغو الديمقراطية

en: Connecticut
ar: كونيتيكت

en: Content Type:
ar: نوع المحتوى:

en: Cook Islands
ar: جزر كوك

[ctx: Copy to clipboard button text.]
en: Copy to clipboard
ar: نسخ إلى الحافظة

[ctx: Copy to clipboard success message]
en: System info copied
ar: تم نقل معلومات النظام

en: Cost:
ar: التكلفة:

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Could not save %s.
ar: تعذر حفظ %s.

en: Country:
ar: البلد:

en: Create New %s
ar: إنشاء جديد %s

en: Create: <%= term %>
ar: إنشاء: <%= term %>

en: Created:
ar: تم الانشاء:

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
ar: كرواتيا (الاسم المحلي: Hrvatska)

en: Cuba
ar: كوبا

en: Currency Symbol:
ar: رمز العملة:

en: Currency symbol follows value
ar: رمز العملة يتبع القيمة

[ctx: Currency symbol position]
en: After cost
ar: بعد التكلفة

[ctx: Currency symbol position]
en: Before cost
ar: قبل التكلفة

en: Custom Color
ar: تخصيص لون

en: Custom field deleted.
ar: تم حذف الحقل المخصص.

en: Custom field updated.
ar: تم تحديث الحقل المخصص.

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Czech Republic
ar: جمهورية التشيك

en: Date
ar: التاريخ

en: Date out of range.
ar: التاريح خارج القائمة.

en: Date time separator
ar: فاصل التاريخ والوقت

en: Date:
ar: التاريخ:

en: Day
ar: يوم

en: Default Event Category
ar: فئة الحدث الافتراضية

en: Default Events Template
ar: القالب الافتراضي للأحداث

en: Default Page Template
ar: القالب الافتراضي للصفحة

en: Default Status
ar: الحالة الافتراضية

en: Default currency symbol
ar: رمز العملة الافتراضية

[ctx: Default error message for system info optin]
en: Something has gone wrong!
ar: حدث خطآ ما !

en: Default view
ar: العرض الإفتراضي

en: Delaware
ar: ديلاوير

en: Delete
ar: حذف

en: Delete Permanently
ar: حذف بشكل دائم

en: Denmark
ar: الدنمارك

en: Details
ar: تفاصيل

en: District of Columbia
ar: واشنطن العاصمة

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Do Not Import
ar: عدم استيراد

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومينيكان

en: Done
ar: تمّ

en: Download
ar: تنزيل

en: Download .ics file
ar: تحميل ملف .ics

en: Download report
ar: تنزيل التقرير

en: East Timor
ar: تيمور الشرقية

en: Ecuador
ar: الإكوادور

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit %s
ar: تحرير %s

en: Edit Import
ar: تحرير الاستيراد

en: Edit Venue
ar: تحرير المكان

en: Egypt
ar: مصر

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: Email
ar: البريد الالكتروني

en: Email:
ar: البريد الإلكتروني:

en: Empty data set for this dropdown
ar: لاتوجد اي بيانات في القائمة المنسدلة

en: Enable comments on event pages.
ar: تمكين التعليقات ضمن صفحات الحدث.

en: Enable the Month View Cache
ar: تمكين الكاش للعرض الشهري

en: End Date
ar: تاريخ الانتهاء

en: End of day cutoff
ar: نهاية اقتطاع يوم

en: End:
ar: الانتهاء:

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الاستوائية

en: Eritrea
ar: إرتريا

en: Error
ar: خطأ

[ctx: Error code label for system info optin]
en: Code:
ar: الكود:

[ctx: Error status label for system info optin]
en: Status:
ar: الحالة:

en: Estonia
ar: إستونيا

en: Ethiopia
ar: إثيوبيا

en: Event
ar: حدث

en: Event %d: %s
ar: حدث %d: %s

en: Event Add-Ons
ar: إضافات الحدث

en: Event Aggregator
ar: مجمّع الحدث

en: Event Allow Comments
ar: تفعيل التعليقات للحدث

en: Event Categories
ar: أقسام الحدث

en: Event Category
ar: تصنيف الحدث

en: Event Cost
ar: رسوم الحدث

en: Event Currency Position
ar: موضع عملة الحدث

en: Event Currency Symbol
ar: رمز عملة الحدث

en: Event Description
ar: وصف الحدث

en: Event End Date
ar: تاريخ انتهاء الحدث

en: Event End Time
ar: وقت انتهاء الحدث

en: Event Excerpt
ar: مقتطفات الحدث

en: Event Featured Image
ar: صورة الحدث

en: Event Name
ar: اسم الحدث

en: Event Organizer Name(s) or ID(s)
ar: اسم منظم الحدث أو الرقم

en: Event Settings
ar: إعدادات الأحداث

en: Event Show Map
ar: أظهر خريطة الحدث

en: Event Show Map Link
ar: أظهر رابط خريطة الحدث

en: Event Start Date
ar: تاريخ بدء الحدث

en: Event Start Time
ar: وقت بدء الحدث

en: Event Sticky in Month View
ar: إظهار الحدث في العرض الشهري

en: Event Tags
ar: وسوم الحدث

en: Event Tickets
ar: تذاكر الحدث

en: Event Time Zone
ar: المنطقة الزمنية للحدث

en: Event Update Authority
ar: تحديث شكل الحدث

en: Event Venue Name
ar: اسم مكان الحدث

en: Event Website
ar: موقع الحدث

[ctx: Event status label.]
en: Event Status
ar: حالة الحدث

en: Events
ar: الأحداث

en: Events Happening Now
ar: الأحداث الجارية الآن

en: Events Import
ar: استيراد الأحداث

en: Events Tickets
ar: تذاكر الأحداث

en: Events URL slug
ar: الاسم اللطيف لرابط الأحداث

en: Events template
ar: قالب الأحداث

en: Events that end after the specified date
ar: الفعاليات المنتهية

en: Events that end before the specified date
ar: الفعاليات المبكرة

en: Events that end on the specified date
ar: فعاليات على موعدها

en: Events that start on the specified date
ar: فعاليات تبدأ بموعدها

en: Export %s
ar: تصدير %s

en: Export Events
ar: تصدير الأحداث

en: FREE
ar: مجانًا

en: Facebook Events
ar: أحداث Facebook

en: Falkland Islands (Malvinas)
ar: جزر فوكلاند (مالفيناس)

en: Faroe Islands
ar: جزر فارو

en: Featured Highlight Color
ar: لون الهايلاتات المميزة

en: Features overview
ar: نظرة عامة على الميزات

en: Fiji
ar: فيجي

en: Filter
ar: البحث

en: Filters
ar: عوامل التصفية

en: Find %s
ar: أوجد %s

en: Finding & extending your calendar.
ar: إيجاد وتوسيع التقويم الخاص بك.

en: Finding your calendar.
ar: البحث عن التقويم الخاص بك.

en: Finland
ar: فنلندا

en: Florida
ar: فلوريدا

en: France
ar: فرنسا

en: Free
ar: مجاناً

en: French Guiana
ar: غويانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

en: French Southern Territories
ar: الأقاليم الجنوبية الفرنسية

en: Gabon
ar: الغابون

en: Gambia
ar: غامبيا

en: General
ar: عام

en: Germany
ar: المانيا

en: Getting More Help
ar: الحصول على مزيد من المساعدة

en: Getting Support
ar: الحصول على الدعم

en: Ghana
ar: غانا

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Go to WordPress Updates page
ar: الذهاب إلى تحديثات ووردبريس

en: Go to plugins page
ar: اذهب الى صفحة الملحقات

en: Google Calendar
ar: تقويم Google

en: Google Calendar Import Settings
ar: إعدادات الاستيراد من تقويم جوجل

en: Google Maps default zoom level
ar: خرائط جوجل مستوى التكبير الافتراضي

en: Greece
ar: اليونان

en: Greenland
ar: جرينلاند

en: Grenada
ar: غرينادا

en: Guadeloupe
ar: غوادلوب

en: Guam
ar: غوام

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا بيساو

en: Guyana
ar: غويانا

en: Haiti
ar: هايتي

en: Hawaii
ar: هاواي

en: Heard and McDonald Islands
ar: جزيرة هيرد وجزر ماكدونالد

en: Help
ar: المساعدة

en: Here is the iCal feed URL for your events:
ar: هذا هو عنوان رابط التغذية للأحداث الخاص بك:

en: Hide & Ignore
ar: تجاهل وإخفاء

en: Hide Event From Event Listings
ar: إخفاء الحدث من قائمة الأحداث

en: Hide Filters
ar: إخفاء البحث

en: Hide From %s Listings
ar: اخفاء جميع %s السجلات

en: Hide and Ignore &#8220;%s&#8221;
ar: إخفاء وتجاهل &#8220;%s&#8221;

en: History
ar: السّجل

en: Holy See (Vatican City State)
ar: دولة الفاتيكان

en: Honduras
ar: هندوراس

en: Hong Kong
ar: هونغ كونغ

en: Hungary
ar: هنغاريا

en: Iceland
ar: أيسلندا

en: Idaho
ar: أيداهو

en: Ignored
ar: تم التجاهل

en: Illinois
ar: إلينوي

en: Import
ar: استيراد

en: Import & export events
ar: استيراد & تصدير الأحداث

en: Import All
ar: استيراد الكل

en: Import Type:
ar: نوع الاستيراد:

en: Import complete!
ar: تم الاستيراد!

en: Imported Event
ar: الأحداث المستوردة

en: Importing Calendar Data From a CSV File
ar: استيراد بيانات التقويم من ملف CSV

en: Imports
ar: الاستيرادات

en: Include events in main blog loop
ar: تضمين الأحداث ضمن المدونة الأساسية

en: Includes
ar: يتضمن

en: India
ar: الهند

en: Indiana
ar: إنديانا

en: Indonesia
ar: إندونيسيا

en: Install %s
ar: تنصيب %s

en: Install Plugin
ar: تنصيب الإضافة

en: Invalid field type specified
ar: تم تحديد نوع حقل غير صحيح

en: Iowa
ar: آيوا

en: Iran, Islamic Republic of
ar: جمهورية إيران الإسلامية

en: Iraq
ar: العراق

en: Ireland
ar: ايرلندا

en: Israel
ar: فلسطين

en: It's important to use the most recent versions of our plugins so that you have access to the latest features, bug fixes, and security updates. Plugin functionality can be comprimised if your site is running outdated or mis-matched versions.
ar: من المهم استخدام أحدث إصدارات المكونات الإضافية الخاصة بنا حتى تتمكن من الوصول إلى أحدث الميزات وإصلاحات الأخطاء وتحديثات الأمان. يمكن دمج وظائف المكوِّن الإضافي إذا كان موقعك يعمل بإصدارات قديمة أو غير متطابقة.

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Japan
ar: اليابان

en: Jordan
ar: الأردن

en: Jump to the %1$snext upcoming %2$s%3$s.
ar: الذهاب إلى  %1$s أحداث قادمة %2$s%3$s.

en: Kansas
ar: كانساس

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Kentucky
ar: كنتاكي

en: Kenya
ar: كينيا

en: Keywords:
ar: كلمات مفتاحية:

en: Kiribati
ar: كيريباس

en: Knowledgebase
ar: قاعدة المعرفة

en: Korea, Democratic People's Republic of
ar: كوريا الشمالية

en: Korea, Republic of
ar: كوريا الجنوبية

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kyrgyzstan
ar: قرغيزستان

[ctx: Label for option to leave transparent (default).]
en: Transparent.
ar: الشفافية

[ctx: Label for option to set a custom color.]
en: Select Custom Color
ar: حدد لون مخصص

[ctx: Label for option to use default TEC fonts.]
en: Default
ar: الافتراضي

[ctx: Label for option to use theme fonts.]
en: Inherit theme font(s)
ar: اكتساب خط (خطوط) النسق

[ctx: Label for the default option.]
en: Default
ar: افتراضي

en: Lao People's Democratic Republic
ar: جمهورية لاوس الديمقراطية الشعبية

en: Last Import:
ar: الاستيراد الأخير:

en: Latest Version:
ar: آخر نسخة:

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Learn More
ar: معرفة المزيد

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Libya
ar: ليبيا

en: License &amp; Usage
ar: الترخيص والاستخدام

en: License Key
ar: مفتاح الترخيص

en: Licenses
ar: التراخيص

en: Liechtenstein
ar: ليخنشتاين

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Location
ar: الموقع

en: Location:
ar: الموقع:

en: Looking for Something Special?
ar: هل تبحث عن شيء خاص؟

en: Louisiana
ar: لويزيانا

en: Luxembourg
ar: لوكسمبورغ

en: Macau
ar: ماكاو

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Maine
ar: مين

en: Malawi
ar: مالاوي

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Maldives
ar: المالديف

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطا

en: Manage
ar: إدارة

en: Manage your licenses
ar: إدارة عمليات الشراء الخاصة بك

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Martinique
ar: مارتينيك

en: Maryland
ar: ماريلاند

en: Massachusetts
ar: ماساتشوستس

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Merge Duplicates
ar: دمج التكرار

[ctx: Meridian: am]
en: AM
ar: صباحاً

[ctx: Meridian: pm]
en: PM
ar: مساءً

[ctx: Meta box title for the Event Status]
en: Events Status
ar: حالة الحدث

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Michigan
ar: ميشيغان

en: Micronesia, Federated States of
ar: ولايات ميكرونيزيا المتحدة

en: Migration canceled
ar: تم إلغاء الترحيل

en: Migration failure
ar: فشل الترحيل

en: Migration reversed
ar: عكس الترحيل

en: Minnesota
ar: مينيسوتا

en: Mississippi
ar: ميسيسيبي

en: Missouri
ar: ميزوري

en: Moldova, Republic of
ar: جمهورية مولدوفا

en: Monaco
ar: موناكو

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Montana
ar: مونتانا

en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

en: Month and year format
ar: تنسيق الشهر والسنة

en: Month view events per day
ar: عرض الأحداث شهريا لكل يوم

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: More...
ar: المزيد...

en: Morocco
ar: المغرب

en: Mozambique
ar: موزمبيق

en: My %s
ar: خاصتي %s

en: Myanmar
ar: ميانمار

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Nauru
ar: ناورو

en: Nebraska
ar: نبراسكا

en: Need assistance? You can find more information here:
ar: تحتاج الى المساعدة؟ يمكنك العثور على مزيد من المعلومات هنا:

en: Nepal
ar: نيبال

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Network
ar: شبكة

en: Nevada
ar: نيفادا

en: New %s
ar: جديد %s

en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

en: New Hampshire
ar: نيوهامبشير

en: New Import
ar: استيراد جديد

en: New Jersey
ar: نيو جيرسي

en: New Mexico
ar: نيو مكسيكو

en: New York
ar: نيويورك

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: News For Events Users
ar: أخبار لمستخدمي تطبيق الأحداث

en: News and Tutorials
ar: الأخبار والدروس التعليمية

en: Next
ar: التالي

en: Next Day
ar: اليوم التالي

en: Nicaragua
ar: نيكاراغوا

en: Niger
ar: النيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Niue
ar: نييوي

en: No
ar: لا

en: No %s found
ar: لا %s يوجد

en: No %s found in Trash
ar: لا %s يوجد في القمامة

en: No Additional Categories
ar: لا يوجد فئات إضافية

en: No checkbox options specified
ar: لم يتم تحديد اختيار محدد

en: No default category
ar: لا يوجد فئة افتراضية

en: No file chosen
ar: لا يوجد ملف محدد

en: No previous %s
ar: لا يوجد سابق %s

en: No radio options specified
ar: لم يتم تحديد الخيار المحدد

en: No results were found for %1$s in or near %2$s.
ar: لا يوجد نتائج من أجل %1$s أو تشابه %2$s.

en: No saved %s exists.
ar: لا يوجد %s محفوظ.

en: No select options specified
ar: لم يتم تحديد اختيارات محددة

en: None of your settings were saved. Please try again.
ar: لم يتم حفظ أي من إعداداتك. حاول مرة أخرى.

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

en: North Carolina
ar: كارولاينا الشمالية

en: North Dakota
ar: داكوتا الشمالية

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

en: Norway
ar: النرويج

en: Number of events to show per page
ar: عدد الأحداث التي تعرض بالصفحة

en: Ohio
ar: أوهايو

en: Okay
ar: حسنًا

en: Oklahoma
ar: أوكلاهوما

en: Oman
ar: عمان

en: Once Every 30 Mins
ar: مرة كل 30 دقيقة

en: One Time
ar: وقت واحد

en: One calendar. Countless ways to make it your own.
ar: تقويم واحد. طرق لا تُعد ولا تُحصى لجعلها خاصة بك.

en: One more thing left to do...
ar: متبقي شيء آخر يجب القيام به ...

en: Ongoing
ar: مستمر

en: Options selected here will override what was selected in the "Global Elements" section on Single Event views.
ar: ستلغي الخيارات المحددة هنا ما تم تحديده في قسم "العناصر العامة" في طرق عرض الحدث الفردي.

en: Oregon
ar: أوريغون

en: Organizer
ar: المنظم

en: Organizer Description
ar: وصف المنظم

en: Organizer Email
ar: البريد الإلكتروني للمنظم

en: Organizer Featured Image
ar: صورة المنطم

en: Organizer Name
ar: اسم المنظم

en: Organizer Phone
ar: هاتف المنظم

en: Organizer Website
ar: موقع المنظم

en: Organizers
ar: المنظمون

en: Origin:
ar: الأصل:

en: PSST... Want a Discount?
ar: هششش...هل تريد خصماً؟

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Palau
ar: بالاو

en: Panama
ar: بنما

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Paraguay
ar: باراغواي

en: Pennsylvania
ar: بنسلفانيا

en: Peru
ar: بيرو

en: Philippines
ar: الفلبين

en: Phone:
ar: رقم الهاتف:

en: Pitcairn
ar: جزر بيتكيرن

en: Please wait while time zone data is added to your events.
ar: يرجى الانتظار بينما يتم إضافة بيانات المنطقة الزمنية إلى الأحداث الخاصة بك.

en: Poland
ar: بولندا

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Postal Code:
ar: الرمز البريدي:

[ctx: Postponed label]
en: Postponed
ar: مؤجل

en: Prev
ar: السابق

en: Preview
ar: معاينة

en: Previous Day
ar: اليوم السابق

en: Puerto Rico
ar: بورتوريكو

en: Qatar
ar: قطر

en: Radius:
ar: المحيط:

en: Random Images
ar: صور عشوائية

en: Rate It
ar: قيّم

en: Rating:
ar: تقييم:

en: Reach Attendees
ar: الوصول إلى الحضور

en: Read more about our support policy
ar: اقرأ المزيد عن سياسة الدعم لدينا

en: Record:
ar: سجل:

en: Records per page
ar: السجلات بالصفحة

en: Release notes
ar: ملاحظات الإصدار

en: Requires:
ar: المتطلبات:

en: Return to Plugins page
ar: الرجوع إلى صفحة الإضافات

en: Return to WordPress Updates
ar: العودة الى تحديثات ووردبريس

en: Reunion
ar:  ريونيون

en: Rhode Island
ar: رود آيلاند

en: Right here
ar: هنا

en: Romania
ar: رومانيا

en: Russian Federation
ar: روسيا الاتحادية

en: Rwanda
ar: رواندا

en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس ونيفس

en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Saint Pierre and Miquelon
ar: سان بيير وميكلون

en: Saint Vincent and The Grenadines
ar: سانت فينسنت والغرينادين

en: Samoa
ar: ساموا

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: Saudi Arabia
ar: السعودية

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: Save over 20%
ar: وفر أكثر من 20٪

en: Save over 25%
ar: وفر أكثر من 25٪

en: Search
ar: بحث

en: Search %s
ar: ابحث %s

en: Search %s Categories
ar: بحث %s الفئات

en: Search:
ar: بحث:

en: Select %s
ar: تحديد %s

en: Select All
ar: تحديد الكل

en: Select Color
ar: أختر اللون:

en: Select Content Type
ar: حدد نوع المحتوى

en: Select Font Family
ar: اختر مجموعة الخط المراد استخدامها

en: Select Import Type
ar: حدد نوع الاستيراد

en: Select a Country:
ar: اختر بلداً:

en: Select a State:
ar: اختر ولاية:

en: Select all pages
ar: تحديد جميع الصفحات

en: Senegal
ar: السنغال

en: Serbia
ar: صربيا

en: Set Font Size
ar: تعيين حجم الخط

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Settings overview
ar: نظرة عامة على الإعدادات

en: Settings saved.
ar: تم حفظ الإعدادات.

en: Seychelles
ar: سيشيل

en: Show The Events Calendar link
ar: عرض رابط تقويم الحدث

en: Show comments
ar: عرض التعليقات

en: Show events with the site's other posts. When this box is checked, events will also continue to appear on the default events page.
ar: إظهار الأحداث مع وظائف أخرى للموقع. عند تحديد هذا المربع، وسوف تستمر الأحداث أيضاً بالظهور على صفحة الأحداث الأساسية.

en: Show time zone
ar: عرض المنطقة الزمنية

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Sign Up
ar: التسجيل

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Single event URL slug
ar: قالب رابط الحدث الواحد

en: Slideshow
ar: عرض شرائح

en: Slovakia (Slovak Republic)
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Somalia
ar: الصومال

en: Sorry, The Events Calendar requires PHP %s or higher. Talk to your Web host about moving you to a newer version of PHP.
ar: عذرًا، يتطلب The Events Calendar إصدار PHP %s أو أعلى. تحدث إلى مضيف الويب الخاص بك حول نقلك إلى إصدار أحدث من PHP.

en: Sorry, The Events Calendar requires WordPress %s or higher. Please upgrade your WordPress install.
ar: عذرًا ، يتطلب The Events Calendar استخدام WordPress %s أو إصدار أحدث. يرجى ترقية تثبيت WordPress الخاص بك.

en: Sorry, key validation server is not available.
ar: عذرًا ، خادم التحقق من المفتاح غير متاح.

en: Source
ar: المصدر

en: Source:
ar: المصدر:

en: South Africa
ar: جنوب أفريقيا

en: South Carolina
ar: كارولينا الجنوبية

en: South Dakota
ar: داكوتا الجنوبية

en: South Georgia, South Sandwich Islands
ar: جورجيا الجنوبية، وجزر ساندويتش الجنوبية

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Sri Lanka
ar: سريلانكا

en: Start Date
ar: تاريخ البدء

en: Start Time
ar: وقت البداية

en: Start:
ar: البدء:

en: State or Province:
ar: الولاية أو المقاطعة:

en: Status:
ar: الحالة:

en: Success
ar: نجاح

en: Sudan
ar: السودان

en: Support
ar: الدعم الفني

en: Suriname
ar: سورينام

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
ar: سفالبارد ويان ماين

en: Swaziland
ar: سويسرا

en: Sweden
ar: السويد

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Syrian Arab Republic
ar: سوريا

en: System Information
ar: معلومات النظام

en: Tags:
ar: الوسوم:

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Tajikistan
ar: طاجيكستان

en: Tanzania, United Republic of
ar: جمهورية تنزانيا الاتحادية

en: Tennessee
ar: تينيسي

en: Texas
ar: تكساس

[ctx: Text label for control to hide restricted events on main calendar views.]
en: Hide restricted events on calendar views.
ar: إخفاء الفعاليات المقيدة من صفحة التقويم

en: Thailand
ar: تايلاند

en: The #1 calendar for WordPress
ar: 📅 التقويم الـ #1 على ووردبريس

[ctx: The Events Bar background color setting label.]
en: Background Color
ar: لون الخلفية

[ctx: The Events Bar border color setting label.]
en: Border Color
ar: لون الحدود

en: The Events Calendar
ar: مفكرة التقويم الالكتروني

[ctx: The base font size input setting label.]
en: By Pixel
ar: حسب بكسل

[ctx: The country]
en: Georgia
ar: جورجيا

en: The default event category for events
ar: فئة الحدث الافتراضية للأحداث

[ctx: The default text for the 'today' button's title and aria-label on the Week View.]
en: Click to select the current month
ar: الشهر الحالي

[ctx: The default text label for the "today" button on main calendar views.]
en: Today
ar: اليوم

[ctx: The default text label for the "today" button on the Month View.]
en: This Month
ar: هذا الشهر

[ctx: The default title of the List Widget.]
en: Upcoming Events
ar: الأحداث القادمة

[ctx: The default title text for the today button.]
en: Click to select today's date
ar: تاريخ اليوم

[ctx: The description for the base font size setting.]
en: Choose a base font size. Event text will scale around the selected base size.
ar: اختر حجم الخط الأساسي. سيتم قياس نص الحدث حول الحجم الأساسي المحدد.

[ctx: The description for the event date and time color setting.]
en: Main date and time display on views and single event pages
ar: يتم عرض التاريخ والوقت الرئيسيين على طرق العرض وصفحات الأحداث الفردية

en: The e-mail address will be obfuscated on this site to avoid it getting harvested by spammers.
ar: البريد الإلكتروني سيتم حجبه لتجنب السبام

[ctx: The event accent color setting label.]
en: Accent Color
ar: اللون البارز

en: The event category description
ar: وصف تصنيف الحدث

en: The event category name
ar: اسم تصنيف الحدث

en: The event could not be deleted
ar: لا يمكن مسح الحدث

en: The event could not be updated
ar: لا يمكن تحديث بيانات الحدث

en: The event end date and time
ar: تاريخ ووقت انتهاء الحدث

en: The event is already trashed
ar: تم نقل الحدث إلى سلة المهملات مسبقا

en: The event start date and time
ar: تاريخ ووقت بداية الحدث

en: The event time zone
ar: المنطقة الزمنيّة للحدث

[ctx: The event title color setting label.]
en: Event Date and Time
ar: وقت وتاريخ الحدث

[ctx: The event title color setting label.]
en: Event Title
ar: عنوان الحدث

[ctx: The events bar text color setting label.]
en: Text Color
ar: لون النص

en: The following fields are required for a successful import:
ar: الحقول التالية مطلوبة للقيام باستيراد ناجح:

[ctx: The font size selector setting label.]
en: By Scale
ar: حسب المقياس

[ctx: The link color setting label.]
en: Link Color
ar: لون الرابط

en: The organizer could not be created from the provided data
ar: لا يمكن إضافة المنظم من خلال البيانات المقدمة

en: The organizer could not be deleted
ar: لا يمكن مسح المنظم

en: The organizer could not be updated
ar: لا يمكن تحديث بيانات المنظم

en: The plugins you need at one discounted price
ar: الإضافات التي تحتاجها بسعر مخفض واحد

en: The slug used for building the events URL.
ar: القالب يستخدم لبناء رابط الأحداث.

en: There is a new version of %1$s available. %2$s
ar: يوجد نسخة جديدة من %1$s. %2$s

en: There were no results found for %s.
ar: لا يوجد نتائج من أجل %s.

en: There were no results found for <strong>"%1$s"</strong>.
ar: لم يتم العثور على نتائج عن <strong>"%1$s"</strong>.

en: There were no results found.
ar: لم يتم العثور على نتائج.

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
ar: هذا التقويم مدعوم من The Events Calendar.

en: Tickets
ar: التذاكر

en: Time &amp; Date
ar: الوقت والتاريخ

en: Time Zone:
ar: المنطقة الزمنيّة:

en: Time zone mode
ar: وضع المنطقة الزمنية

en: Time:
ar: الوقت:

en: To complete this major calendar upgrade, you need to migrate your events to the new data storage system. Once migration finishes, you can take advantage of all the cool new 6.0 features!
ar: لإكمال ترقية التقويم الأساسية هذه، تحتاج إلى ترحيل فعالياتك إلى نظام تخزين المعلومات. وعند إنتهاء الترحيل، تستطيع الحصول على فوائد جميع خصائص النسخة 6.0

en: Today
ar: اليوم

en: Togo
ar: توغو

en: Tokelau
ar: توكيلاو

en: Tonga
ar: تونغا

en: Translations
ar: الترجمات

en: Trinidad and Tobago
ar: ترينداد وتوباغو

en: Tunisia
ar: تونس

en: Turkey
ar: تركيا

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Turks and Caicos Islands
ar: جزر تركس وكايكوس

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: URL:
ar: الرابط:

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: Undo
ar: تراجع

en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربية المتحدة

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: United States
ar: الولايات المتحدة

en: United States Minor Outlying Islands
ar: جزر الولايات المتحدة البعيدة الصغرى

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Unnamed %s
ar: بدون اسم %s

en: Unnamed Venue
ar: مكان بدون اسم

en: Upcoming %s
ar: %s القادمة

en: Update Time Zone Data
ar: تحديث بيانات المنطقة الزمنية

en: Update complete: time zone data has been added to all events in the database.
ar: اكتمل التحديث: تمت إضافة بيانات المنطقة الزمنية إلى جميع الأحداث في قاعدة البيانات.

en: Update now to version %s.
ar: قم بالتحديث الآن إلى النسخة %s.

en: Updated:
ar: محدّث:

en: Upgrade Plugin
ar: ترقية الإضافة

en: Upgrade your %1$s
ar: الترقية إلى %1$s

en: Upload
ar: تحميل

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: Use manual time zones for each event
ar: استخدام المنطقة الزمنية المحلية لكل حدث

en: Utah
ar: يوتا

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Valid Key! Expires on %s
ar: مفتاح صالح! ينتهي في %s

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Venue
ar: المكان

en: Venue Address
ar: عنوان المكان

en: Venue Address 2
ar: عنوان المكان 2

en: Venue City
ar: مدينة المكان

en: Venue Country
ar: بلد المكان

en: Venue Description
ar: وصف مكان الحدث

en: Venue Featured Image
ar: صورة موقع اللقاء

en: Venue Name
ar: اسم المكان

en: Venue Phone
ar: هاتف المكان

en: Venue State/Province
ar: محافظة المكان

en: Venue Website
ar: موقع المكان

en: Venue Zip
ar: الرمز البريدي للمكان

en: Venues
ar: الأماكن

en: Vermont
ar: فيرمونت

en: Viet Nam
ar: فيتنام

en: View
ar: شاهد

en: View %s
ar: عرض %s

en: View Calendar
ar: عرض المفكرة

en: View Filters
ar: إضهار البحث

en: View Welcome Page
ar: مشاهدة صفحة الترحيب

en: View all %s
ar: عرض الكل %s

en: View more %1$s.
ar: رؤية المزيد%1$s

en: View the error report
ar: شاهد تقرير الخطأ

en: View the migration report
ar: عرض تقرير الترحيل

en: View your event categories
ar: عرض فئات الأحداث

en: View your event organizers
ar: عرض منظمي الحدث

en: View your event venues
ar: عرض أمكان الحدث

en: Virgin Islands (British)
ar: جزر فيرجن البريطانية

en: Virgin Islands (U.S.)
ar: جزر العذراء الأمريكية

en: Virginia
ar: فرجينيا

en: Virtual Events
ar: الأحداث الافتراضية

en: Wallis and Futuna Islands
ar: جزر واليس وفوتونا

en: Washington
ar: واشنطن

en: We detected one or more events that cannot be properly migrated. Please review the report below for more information. These issues must be resolved before you can migrate your site. Once you have updated or removed problematic events, please re-run the migration preview.
ar: اكتشفنا حدثًا واحدًا أو أكثر لا يمكن ترحيله بشكل صحيح. يرجى مراجعة التقرير أدناه لمزيد من المعلومات. يجب حل هذه المشكلات قبل أن تتمكن من ترحيل موقعك. بمجرد تحديث الأحداث التي بها مشكلات أو إزالتها ، يرجى إعادة تشغيل معاينة الترحيل.

en: We send out discounts to our core users via our newsletter.
ar: لقد قمنا بإرسال خصم للمستخدمين الرئيسيين عن طريق النشرة البريدية.

en: Website:
ar: الموقع الالكتروني:

en: West Virginia
ar: فيرجينيا الغربية

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: Where's my calendar?
ar: أين تقويمي؟

en: Wisconsin
ar: ويسكونسن

en: WordPress
ar: ووردبريس

en: Wyoming
ar: وايومنغ

en: Yemen
ar: اليمن

en: Yes
ar: نعم

en: You do not have a license
ar: ليس لديك ترخيص

en: You don't have permission to do that.
ar: لا تملك الصلاحية للقيام بذلك.

en: You must select at least one view.
ar: يجب ان تختار طريقة عرض واحدة على الأقل.

en: Your email
ar: بريدك الإلكتروني

en: Your form had the following errors:
ar: يحتوي النموذج الخاص بك على الأخطاء التالية:

en: Your license is invalid
ar: الترخيص غير صالح

en: Your license is valid
ar: الترخيص غير صالح

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Daily
ar: يومياً

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Every 15 minutes
ar: كل ١٥ دقيقة

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Every 30 Minutes
ar: كل نصف ساعة

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Hourly
ar: كل ساعة

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Monthly
ar: شهرياً

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: On Demand
ar: حسب الطلب

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Weekly
ar: أسبوعياً

en: all
ar: كل

en: all time
ar: كل الأوقات

en: category
ar: قسم

en: day
ar: اليوم

en: deactivated
ar: غير مفعل

en: delete
ar: حذف

en: edit Events settings.
ar: تغيير خيارات الحدث

en: event
ar: حدث

en: events
ar: الأحداث

[ctx: human readable time ago]
en: about %s ago
ar: منذ %s

[ctx: in human readable time]
en: in about %s
ar: حوالي %s

en: list
ar: قائمة

en: month
ar: الشهر

en: new
ar: جديد

en: open-source forum on WordPress.org
ar: منتدى مفتوح المصدر على WordPress.org

en: organizer
ar: المنظم

en: organizers
ar: المنظمون

en: page
ar: صفحة

en: past
ar: الماضي

en: premium support on our website
ar: دعم متميز على موقعنا

en: reactivated
ar: إعادة تفعيل

[ctx: record]
en: Add New
ar: إضافة سجل جديد

[ctx: record via origin]
en: via
ar: عبر

en: tag
ar: وسم

en: today
ar: اليوم

en: unknown date
ar: تاريخ غير معروف

en: upcoming
ar: الآتي

en: updated
ar: محدّث

en: venue
ar: مكان الحدث

en: venues
ar: أماكن الأحداث
